Obočie je ozajstné zrkadlo našich emócií. Aktívne sa podieľa na mimike, zdôrazňuje určité psychologické nastavenia človeka: od prekvapenia k hnevu, od trápenia k radosti. Je dôležitou osobitou črtou tváre, významne určujúcou výraz očí – ich krása a vyžarovanie do veľkej miery závisí od tvaru obočia.

Permanentný mejkap obočia dokáže na tvári ozajstné zázraky. Úhľadné, upravené obočie dodáva výrazu jemnosť, príťažlivosť a zároveň elegantnosť. Niekedy stačí naniesť rúž na pery a tvár je hotová. Dámam v strednom veku permanentný mejkap obočia pomôže odpočítať 5 až 10 rokov, pretože prvé, čo začína strácať výraznosť a farbu, je obočie. 

Existujú dva smery v kozmetickom permanentnom mejkape obočia: „prirodzený“ – keď obočie vyzerá absolútne prirodzene, a „dekoratívny“ – imitujúci dekoratívnu kozmetiku (ceruzku, tiene). 
„Prirodzený“ vzhľad sa harmonicky spája s farbou vlasov, pokožky a očnej zreničky; koriguje tvar, maximálne rešpektuje vlastné chĺpky. Táto technika sa vykonáva dopĺňaním samostatných chĺpkov alebo sa kombinuje s tieňovaním. 

V „dekoratívnom“ permanentnom mejkape sa fantázii medze nekladú, tu je možný ľubovoľný tvar aj farba, platí jediné pravidlo: obočie nesmie vyzerať ako tetovanie. Znamená to, že človek nachádzajúci sa v blízkosti nositeľa pigmentovaného obočia má dojem, že ide len o zručné nanesenie dekoratívnej kozmetiky. Najpoužívanejšia technika nanášania „dekoratívnej“ metódy je tieňovanie.

Prvé, čo má urobiť kozmetička pri procedúre permanentného mejkapu, je zistiť všetky priania zákazníčky: tvar, farbu a spôsob nanesenia. My ponúkame dva spôsoby: prvý je manuálny, nanášaný pomocou špeciálneho „pera“, druhý sa vykonáva pomocou strojčeka. Spôsob nanesenia volíme podľa prirodzeného rastu chĺpkov zákazníčky. Permanentný mejkap pánskeho obočia vykonávame manuálne, „perom“. Je veľmi nápomocné, keď zákazníčka príde do salónu v každodennom mejkape a v obľúbenom oblečení, pretože vtedy je možné lepšie pochopiť jej videnie svojej tváre a komfortné farebné kombinácie. Je nutné ujasniť si, či zákazníčka plánuje zmeniť si účes, farbu vlasov a v akom štýle. Pre dámy, ktoré rady experimentujú, je vhodnejšie zvoliť si neutrálne farby, čo ladia s ich prirodzenou farbou obočia alebo opakujú farbu vlasových korienkov. Po dôkladnom posúdení kozmetička kreslí návrh tvaru obočia špeciálnou ceruzkou, pričom sa treba usilovať napodobniť konečný výsledok procedúry. Keď sú plne odsúhlasené tvar aj farba, nasleduje spísanie dohody, do ktorej sa zaznačujú potrebné informácie o zákazníčke, prípadné kontraindikácie, zvolené pigmenty atď. Zároveň sú zákazníčke poskytnuté informácie o domácej starostlivosti po tom, ako kozmetička ukončí procedúru permanentného mejkapu.

V ďalšom postupe sa podáva anestetikum; berieme do úvahy, že dermopigmentáciu sprevádza narušenie kožných vrstiev a bolestivé pocity sú nevyhnutné. Zmierniť ich a poskytnúť pri procedúre čo najväčší komfort pomáha lokálna anestézia; z môjho pohľadu je najlepší nemecký krém Emla 5 %. Nanášame ho na oblasť obočia a prikryjeme ho špeciálnou fóliou. Krém necháme pôsobiť 20 až 40 minút – čím dlhšie pôsobí, tým hlbšie preniká do kože a znecitlivujúci účinok je silnejší. Prvé pohyby ihly fixujú nákres na pokožke; tu platí pravidlo, že obočie nesmie byť obkreslené jasnou, čitateľnou čiarou. Aby bol výsledok pekný, aj „dekoratívny“ štýl si vyžaduje prirodzenosť a nenásilnosť. Preto sa kontúra nanáša veľmi zľahka jednotlivými ťahmi – čiarami, bodkami. Je ideálne, ak kozmetička dokáže urobiť permanentný mejkap obočia bez obkresľovania obočia nejakou líniou – je to ozajstné majstrovstvo! Kým obočie nebude absolútne zafixované, kresbu z pokožky neodstraňujeme, aby sme dodržali nákres.

Ďalej pokračujeme v hlavnej procedúre – obočie vykresľujeme zvolenou technikou jednotlivými chĺpkami alebo tieňovaním. Ak techniky kombinujeme, najprv kreslíme chĺpky. Čím dôkladnejšie bude práca urobená, tým bude menšia pravdepodobnosť ešte jednej procedúry – korekcie. Treba si dopriať čas, prácu pozorne sledovať a kontrolovať.

Veľmi dôležitý je tu moment SYMETRIE – druhé obočie sa musí urobiť také isté. Pri dosahovaní symetrických čiar býva nápomocné: a) zrkadlo – kozmetička môže sledovať zákazníčku cez zrkadlo zozadu, zhora, zboku; b) fotografovanie, lebo snímka hneď ukáže výsledok a my ho posúdime cez displej.

Vzápätí po procedúre bude obočie o niečo tmavšie, je potrebné na to zákazníčku upozorniť, aby nebola prekvapená. Pigment sa teraz nachádza vo všetkých vrstvách pokožky a okrem toho sa zhora vytvára chrastička. Aby sme dosiahli jemnú, tenkú chrastičku, je potrebné v deň procedúry premyť permanentný mejkap špeciálnym roztokom na odstránenie tkanivového moku, potom podľa odporúčania kozmetičky nanášať špeciálny antiseptický krém alebo napríklad Bepanthen na ľahké hojenie pokožky bez komplikácií. Krém sa nanáša 3 až 5 dní raz alebo dvakrát za deň. Kozmetička nemá byť prekvapená, ak o 5-7 dní zavolá zákazníčka a povie, že farba obočia je veľmi svetlá, prípadne že na obočí „nič neostalo“. Za ten čas, kým je obočie tmavé, oči si privyknú na nový vzhľad a strata pigmentu sa chápe ako nesprávne vykonaná procedúra. Príčina spočíva v tom, že k úplnému zahojeniu pokožky a horných vrstiev kože a k ich obnove dochádza až o 28 – 56 dní, nikdy nie skôr. Počas tohto obdobia bude nový tvar pokrytý vrstvou odlupujúcej sa epidermy, akoby mliečnou fóliou. Pigment sa prejaví až po úplnej regenerácii pokožky a bude taký, aký ostane počas niekoľkých rokov.

Prvý týždeň po procedúre sa rozhodne nesmú plánovať aktivity ako sauna, plaváreň, pobyt na slnku, solárium. Nesmú sa odškrabávať chrastičky, tým sa predíde strate pigmentu a vzniku jazvy. Kozmetický výsledok je viditeľný o mesiac; je potrebné navštíviť kozmetičku a dohodnúť sa, či je potrebná druhá procedúra – korekcia. Jedna-dve korekcie v permanentnom mejkape sú normálne a netreba obviňovať kozmetičku, že neurobila „všetko na prvý raz“. Koža je živý orgán, ktorý vstupuje do procesu permanentného mejkapu. 

Kvalitný permanentný mejkap drží na tvári 1,5 až 3 roky; čím je tmavší, kontrastnejší pigment, tým dlhšie bude blednúť. Na zachovanie dlhotrvajúceho výsledku je potrebné chrániť obočie krémami s ochranným faktorom pred slnečným žiarením.


Obočie v dejinách

Po celé stáročia boli tvar a farba obočia obdivuhodným spôsobom spojené s umeleckým ideálom doby, emocionálnou náladou spoločnosti, jej kultúrnymi a duchovnými hodnotami. Napríklad zľahka ohnutá, predĺžená ku spánkom línia obočia egyptských krásavíc jemne harmonizuje s ich ladnými postavami a dlhými šatami. Plynulosť tejto línie vyjadruje pocit statickosti doby. Presnosť a nasýtenosť poukazuje na neotrasiteľnosť jej kánonov.

Božskú podstatu stredovekých dám zdôrazňuje tenké, bezfarebné obočie alebo jeho úplná absencia. Z nadočnicových oblúkov sa horúcim voskom odstraňovali chĺpky a posúvala sa línia rastu vlasov, pretože dámy tejto doby sa snažili pôsobiť nežne, nehmotne, mysticky zduchovnene.

Obrodenie, ktoré inklinovalo k antickým ideálom, aj v tomto smere vzdávalo hold matematike a inžinierstvu, a tak dámy uprednostňovali absolútne pravidelné kružidlové tvary ako symbol zosobnenej dokonalosti.

V dobe osvietenstva sa k obočiu zaujímal dvojaký postoj: raz ho odfarbovali, inokedy zas podkresľovali čiernym uhľom, aby kontrastovalo s napudrovanými parochňami, čo dovoľovalo hrať sa na „mladú starobu“.

S nástupom doby nemého filmu dámy pochopili, že efektne podkreslené obočie významne umocňuje magickú silu výzoru. Kánon hollywoodskeho glamouru pokrstili také hviezdy ako Greta Garbo, Marlene Dietrichová, Vivien Leighová. Nadvihnuté obočie v neprerušovanej línii sa neláme; jeho zakončenie sa posúva ku spánku, čím sa „otvára“ výzor, pohľad sa stáva studeným, sebaistým, disponujúcim hypnotickou silou. 

Dnešná kultúra je mnohotvárna. Samozrejme, módne trendy nám nevnucujú stanovené tvary a línie. Najžiadanejšia modelka súčasnosti Cara Delevingne má úmyselne husté naježené a tmavé obočie a ide na dračku u všetkých populárnych návrhárov. Väčšina modeliek však uprednostňuje primerané obočie – husté, pestované, výrazné, ale nie dominantné. Volia si nenápadnejší dizajn. Dnes je dôležité mať na zreteli nielen formu tváre a farbu vlasov, ale aj individuálnosť svojej povahy – to, aká ste alebo aká sa chcete zdať.